Masaż terapeutyczny i punktowy

Masaż terapeutyczny, to jeden z najczęściej wybieranych masaży w obecnych czasach. Pęd życia, tempo pracy i emocje, z którymi mierzymy się każdego dnia, to główne czynniki powodujące kumulowanie się różnego rodzaju napięć i nieprawidłowości w działaniu naszego aparatu ruchu i nie tylko.

Taki masaż, wskazany jest we wszelkich stanach ogólnego zmęczenia i wyczerpania, w przypadku dolegliwości związanych z nieprawidłową postawą ciała, w zaburzeniach statyki, w rekonwalescencji po przebytych urazach i chorobach. Przede wszystkim jest zabiegiem przywracającym ogólną równowagę organizmu oraz dobre samopoczucie fizycznie, jak i psychiczne.

Ogromna ilość napięć i nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem naszego całego organizmu, ma podłoże psychosomatyczne. To znaczy, że to co spotykamy na naszej drodze, wszelkie sytuacje stresowe, traumy, ale także codzienne zdarzenia, które wywołują różne emocje w naszym umyśle, wpływają na to, jak reaguje nasze ciało. Dlatego też, masaż terapeutyczny jest jednym w elementów w leczeniu nerwic, stanów lękowych, depresji etc.

Wpływ masażu na organizm

  • pobudza pracę układu krążenia i układu limfatycznego, polepszając tym samym dotlenienie komórek i transport zarówno substancji odżywczych, jak i toksyn w celu wydalenia ich z organizmu,

  • wspomaga pracę układu pokarmowego i oddechowego,

  • stymuluje układ hormonalny, dzięki czemu następuje zwiększona produkcja endorfin, czyli hormonu szczęścia, a zmniejszenie ilości wydzielania kortyzolu, czyli hormonu stresu,

  • wycisza i koi układ nerwowy, dzięki czemu stajemy się spokojniejsi, a układ nerwowy mniej pobudzony,

  • i oczywiście, coś co się od razu nasuwa na myśl – regeneracja i zmniejszenie napięcia mięśniowo-powięziowego, a tym samym ulga w bólu, czy polepszenie mobilności.

Głównie wskazania

  • napięcia związane z rodzajem wykonywanej pracy, psychogenne, po przebytych urazach/zabiegach/chorobach (tłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, stany po złamaniach, pooperacyjne narządu ruchu), po wysiłku fizycznym etc.,

  • wady postawy, napięcia spowodowane przyjmowaniem nieprawidłowej postawy, płaskostopie etc.,

  • zmiany przeciążeniowe aparatu ruchu, przykurcze, zmiany wrodzone oraz zaburzenia rozwoju narządu ruchu,

  • osłabienie mięśniowe m.in. po długim unieruchomieniu ( zaniki mięśniowe, dla uzyskania przyrostu masy mięśniowej),

  • schorzenia układu oddechowego (rozedma i niedodma płuc, przewlekły nieżyt oskrzeli, astma oskrzelowa, po zapaleniu płuc, opłucnej, oskrzeli, po zabiegach torakochirurgicznych),

  • schorzenia układu pokarmowego ( niedowłady żołądka, jelit, zaparcia nawykowe),

  • nerwobóle, stany po urazach ośrodkowego układu nerwowego,

  • zmiany zwyrodnieniowe (w tym zwyrodnienia kręgosłupa), gościec,

  • niewydolność i/lub choroby układu limfatycznego, inne...

W gabinecie Ciałodusza, masaż terapeutyczny stanowi połączenie technik klasycznych, punktowych (w tym punktów spustowych), akupresury, masażu segmentarnego, tensegracyjnego etc. Każdy masaż dostosowany jest do indywidualnych potrzeb klienta i do problemu z jakim przychodzi.

Przeciwwskazania: choroby z podniesioną temperaturą ciała, zakażenia lub ostre stany zapalne, krwotoki lub zagrożenie ich wystąpienia, choroby zakaźne, choroby skóry (pęcherze, przerwanie ciągłości skóry), zapalenie szpiku kostnego z przetokami, wczesne stany po złamaniach, operacjach, naderwaniach powięzi, ścięgien i mięśni, zapalenie żył i niektóre owrzodzenia podudzi, świeże zakrzepy, niewyrównane wady serca, nieuregulowane ciśnienie tętnicze, tętniaki, ciąża (chyba, że za zgodą lekarza), menstruacja (w zależności od samopoczucia), nowotwory, zaawansowana miażdżyca, ostre stany zapalne, brak zmian odruchowych, ostre bakteryjne zapalenie tkanek, świeże, pourazowe wylewy w stawach i mięśniach, inne…