Masaż sportowy

Masaż sportowy to jedna z najważniejszych rzeczy, które powinny pojawić się w zestawieniu zabiegów z zakresu odnowy biologicznej. Jego korzenie sięgają czasów starożytnych, a z kolei w dzisiejszych czasach często o tym zapominamy. Masaż ten, w przypadku każdej, aktywnej osoby ma na celu pomóc pokonać zmęczenie, przyspieszyć proces regeneracji po wysiłkowej, zlikwidować dolegliwości bólowe, a co najważniejsze przywrócić sprawność i samopoczucie do stanu wyjściowego. Dzięki niemu jesteśmy w stanie efektywnie poprawić pracę całego aparatu ruchu, co sprzyja gibkości, szybkości, sile i wydolności.

Rodzaje masażu sportowego

W zależności od potrzeby, możemy rozróżnić kilka jego etapów (u osoby będącej w stałym, pełnym cyklu treningowym wskazane są wszystkie z poniższych):

  • masaż treningowy (inaczej kondycyjny/przygotowawczy) – stosowany w całym cyklu treningowym, mający na celu zwiększenia możliwości i zdolności oraz regulację pracy centralnego układu nerwowego,

  • masaż przed zawodami – ma na celu jak najlepiej przygotować zawodnika do startu, jednocześnie neutralizując objawy stresu,

  • masaż startowy – masaż wykonywany przed rozgrzewką, uwzględniający charakter dyscypliny i angażujące się mięśnie,

  • masaż powysiłkowy – mający na celu przyspieszenie regeneracji i powrót do stanu wyjściowego,

  • masaż podtrzymujący – wykonywany w okresie przejściowym, mający na celu utrzymanie sprawności.

Ważny element odnowy biologicznej

Ważne, abyśmy byli świadomi tego, że systematyczny masaż sportowy, utrzymuje cały aparat ruchu w dobrej kondycji, minimalizuje ryzyko kontuzji i przeciążenia, usprawnia procesy fizjologiczne układu mięśniowego, a także odpowiada za dobre samopoczucie psychiczne.

Co istotne, masaż sportowy nie jest dedykowany wyłącznie sportowcom zawodowym. Powinien być on nieodłącznym elementem, każdej osoby podejmującej systematyczną aktywność fizyczną – nawet rekreacyjną.

Takie masaże dadzą wytchnienie nie tylko zmęczonym mięśniom, ale także umysłowi. Cytując lekarza i jednocześnie pioniera wychowania fizycznego - Henryka Jordana: " W zdrowym ciele, zdrowy duch" - i tego się trzymajmy :)

Przeciwwskazania ogólne do przeprowadzenia zabiegu: choroby z podniesioną temperaturą ciała, zakażenia lub ostre stany zapalne, krwotoki lub zagrożenie ich wystąpienia, choroby zakaźne, choroby skóry (pęcherze, przerwanie ciągłości skóry, stany ostre chorób skórnych), zapalenie szpiku kostnego z przetokami, wczesne stany po złamaniach, operacjach, naderwaniach powięzi, ścięgien i mięśni, zapalenie żył i niektóre owrzodzenia podudzi, świeże zakrzepy, niewyrównane wady serca, nieuregulowane ciśnienie tętnicze, tętniaki, ciąża (chyba, że za zgodą lekarza), menstruacja, nowotwory, zaawansowana miażdżyca, ostre stany zapalne, brak zmian odruchowych, ostre bakteryjne zapalenie tkanek, świeże, pourazowe wylewy w stawach i mięśniach, inne…