Zgryz a postawa ciała.
Co zgryz ma wspólnego z postawą naszego ciała? Otóż więcej niż mogłoby się nam wydawać! Wiedząc obecnie tak wiele na temat naszego ciała i jego funkcjonowania, nie powinna nas dziwić taka korelacja. Układy naszego ciała ściśle się ze sobą łączą, tworząc spójną strukturę, którą można porównać do budowy mostu. Jeśli w jednym elemencie tej konstrukcji występują zmiany patologiczne (w tym napięcie mięśniowe), to wywierają wpływ na kolejne elementy łańcucha ciągnącego się od czaszki, przez kręgosłup, miednice, aż po kończyny dolne. Taka reakcja skutkuje zaburzeniem naturalnej równowagi i rozpoczyna procesy kompensacyjne. Ten proces nie omija aparatu żucia.
Jagoda Jabłecka-Bryndal
7/25/20232 min read
Zęby, to nie tylko część naszego ciała służąca żuciu i rozdrabnianiu pokarmów, ale ważny element kostny, wpływający na funkcjonowanie całego ciała.
To, jak kształtuje się nasz zgryz, nie jest tylko kwestią estetyki i ładnego uśmiechu, ale zdrowia i dobrego samopoczucia. Przejdźmy do szczegółów :)
Wszystko opiera się na mechanizmie okluzji.
Co to takiego? Okluzją, nazywamy mechanizm stykania się górnych zębów z dolnymi. To, w jaki sposób się one ze sobą kontaktują, wpływa nie tylko na poprawne funkcjonowanie w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, ale na cały aparat ruchu. Dlatego nieprawidłowy zgryz, może przyczynić się do nieprawidłowego funkcjonowania ciała - od głowy, aż po stopy, zmuszając kolejne elementy naszego łańcucha do „dostosowania się” (mechanizmy kompensacyjne, zaburzenia napięcia).
Jak już zostało wcześniej wspomniane, zęby to ważny element kostny - ich zadaniem jest stabilizacja czaszki podczas mechanizmu okluzji. Krótko mówiąc, prawidłowy zgryz, stanowi porządny fundament dla głowy i kręgosłupa. Zwróćmy uwagę, że głowa u dorosłego człowieka, to przeciętnie 4-5 kg. Sporo, prawda?
W momencie, gdy mamy zaburzone podstawy, taki ciężar może poważnie wpływać na pracę kręgosłupa i kolejnych struktur. Konsekwencjami zaburzeń, mogą być poważne problemy z postawą cała, a także z jego motoryką w tym koordynacją, czy równowagą.
Kiedy powinna zapalić się nam czerwona lampka?
Podstawowe objawy zaburzeń okluzji możemy zauważyć w obszarze stawu skroniowo-żuchwowego. Należy do nich wzmożone napięcie spowodowane nadmiernym zaciskaniem zębów i ich zgrzytaniem (tzw. bruksizm). Pozostałe objawy to przeskakiwanie, nieprzyjemne trzaski, „zjadanie” zębów, a nawet bóle głowy, bóle oczu, czy szumy uszne.
Napięcie w obrębie twarzoczaszki, przenosi się także w okolice szyi, ramion, całego kręgosłupa, dochodząc aż do miednicy i kończyn dolnych aż po stopy.
Warto zwrócić również uwagę na to, że wady zgryzu, to nie tylko krzywe zęby, ale wadliwe położenie górnego i dolnego łuku względem siebie, a zaburzeniom okluzyjnym, sprzyjają także czynniki takie jak stres, szkodliwe przyzwyczajenia (podpieranie brody, zagryzania warg i policzków, obgryzanie różnych przedmiotów, jednostronne żucie), czy uwarunkowania genetyczne.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesne działanie!
Dotyczy ono nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci i młodzież. Nieprawidłowo kształtujący się zgryz, może wywierać wpływ na również kształtujący się aparat ruchu i jego przyszłe wady (proces zaczyna zachodzić od samego urodzenia!).
Natomiast jeśli zauważymy objawy, już jako dorosłe osoby - to nie warto ich lekceważyć, a reagować od razu. Ważne żeby nie dopuścić do jeszcze poważniejszych dysfunkcji w funkcjonowaniu całego naszego organizmu.
Na koniec chciałabym zwrócić uwagę na to, że obecnie jest to wspólny obszar pracy dla stomatologów i ortodontów, logopedów, a także terapeutów. Proces leczenia, zazwyczaj nie jest ani krótki, ani łatwy, lecz warty zachodu, jeśli chcemy jak najlepiej funkcjonować do późnej starości :)


Adres
Ciałodusza - Gabinet Masażu
Józefitów 2/2
30-039, Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek: 8:30 - 20:30
Wtorek: 8:30 - 20:30
Środa: 8:30 - 20:30
Czwartek: 8:30 - 20:30
Piątek: 8:30 - 20:30
Sobota: 9:00 - 19:00