Ruch to zdrowie - aktywność fizyczna ważnym elementem zdrowego trybu życia.

Nieodłącznym elementem zdrowego trybu życia jest aktywność fizyczna. Karty historii pokazują nam, że aktywność jest z nami od zawsze. Niestety, im bardziej koczowniczy tryb życia przechodził w osiadły, nam aktywności ubywało. Im większy rozwój społeczeństwa, tym więcej zaczęło pojawiać się chorób cywilizacyjnych. Dlaczego wiedząc, jak ważnym elementem życia w zdrowiu jest sport i wszelakie aktywności nie potrafimy na stałe wdrożyć tego w codzienność?

Jagoda Jabłecka-Bryndal

8/30/20224 min read

Zacznę od tego, że w kwestii aktywności fizycznej jestem monotematyczna :) Jest to jeden z obowiązkowych punktów, każdej Waszej wizyty w gabinecie. Bo jeśli nie zachęcam Was do podjęcia systematycznej aktywności ruchowej, to dopinguje Was w tym co robicie i pomagam Wam w regeneracji.

Dlaczego jest to temat, który podczas masażu powinien być poruszony? Dlatego, że sama terapia manualna to nie wszystko. Masaż to połowa sukcesu, drugie 50% należy do Was. A co znajduje się w Waszej połowie? Wszystkie działania, które pomogą utrzymać efekt masażu jak najdłużej!

STYL ŻYCIA A ZDROWIE

Od 1947 roku, niezmiennie towarzyszy nam ta sama definicja zdrowiazdrowie, to nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego (WHO, 1947). Jak już widzimy w definicji, na stan naszego szeroko pojętego zdrowia, wpływa wiele czynników.

W jakim stopniu my, jako jednostka możemy mieć na nie wpływ? Otóż w całkiem sporym! Według tzw. pól zdrowotnych, które w 1973 roku określił Marc Lalond, aż 53% zależy od tego, jaki wiedziemy styl życia. Pozostałe pola to 21% - środowisko w którym żyjemy, 16% czynniki genetyczne i tylko 10% stanowi jakość i dostępność opieki zdrowotnej. Pozwolę sobie w tym miejscu dodać własne spostrzeżenie. Biorąc pod uwagę obecny dostęp do wiadomości i wiedzy, a także wzrost świadomości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozkład procentowy pomiędzy stylem życia, jaki wiedziemy a czynnikiem środowiskowym uległ zmianie. Tym samym procent zależny od nas, w dzisiejszych czasach może być jeszcze wyższy.

ELEMENTY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

Na to, czy prowadzimy zdrowy tryb życia, składa się kilka podstawowych elementów:

  • zrównoważona i świadoma dieta (w tym unikanie żywości wysoko przetworzonej, odpowiednie nawadniane się, dieta zrównoważona bogata w substancje odżywcze i witaminy, regularne posiłki),

  • czas na regenerację i wypoczynek,

  • wystarczająca ilość snu,

  • higiena,

  • wystrzeganie się nałogów,

  • radzenie sobie ze stresem i pozytywne nastawienie,

  • aktywność fizyczna – i na niej się teraz skupimy.

ZNACZENIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Wiemy już, że na zdrowy styl życia składa się wiele czynników. Czy da się wybrać najważniejszy z nich? Według mnie – nie. Zaburzenie lub brak, któregoś z powyższych elementów znacznie może wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie, rozpoczynając lawinę niepożądanych schorzeń.

Natomiast w tym zestawieniu aktywność fizyczna, jest niestety dla wielu osób jednym z elementów, którego można unikać, bo nie jest aż tak istotna. Jednak nic bardziej mylnego! Brak aktywności ruchowej skutkuje wieloma negatywnymi i zagrażającymi zdrowiu następstwami, między innymi: wadami postawy, wzmożonym (bolesnym) napięciem mięśniowym, chorobami układu krążenia, otyłością, zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami metabolicznymi (m.in. cukrzyca), zaburzeniami pracy mózgu ... Według badań brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia, przyczynia się do większej ilości zgonów niż palenie papierosów. Szokujące prawda?

SPORT A APARAT RUCHU

Niezależnie, czy praca jaką wykonujemy jest pracą siedzącą, czy fizyczną, systematyczna aktywność jest obowiązkowa jeśli chcemy, aby nasz aparat ruchu działał długo i przede wszystkim sprawnie.

Wpływ aktywności ruchowej na układ kostny i stawowy – ruch przyczynia się do procesu zwanego kościotworzeniem, czyli tworzenia macierzy kostnej. Im bardziej jesteśmy aktywni, tym nasze kości są mocniejsze, a ryzyko złamań, czy w późniejszym wieku osteoporozy – mniejsze. Aktywność oliwi aparat ruchu – sprzyja wytwarzaniu mazi stawowej, a tym samym do jego „nasmarowaniu”. Dzięki temu stawy są lepiej odżywione, dotlenione, ukrwione, a regeneracja po uszkodzeniu lub kontuzji sprawniejsza.

Układ mięśniowy – ćwiczenia wzmacniają mięśnie, które stanowią ważną podporę dla układu kostnego. Bez sprawnych mięśni, ryzyko wystąpienia wad postawy (dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych) jest dużo większe. Aktywność wpływa na siłę mięśniową, elastyczność, ale także wytrzymałość.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA = PRZYJEMNOŚĆ

Podstawową rzeczą przy wyborze aktywności fizycznej jest to, aby przynosiła ona nam przyjemność!

To naturalne, że jedna osoba preferuje sporty zespołowe, kolejna sporty siłowe, a jeszcze inna zajęcia mentalne. Obecnie, mamy praktycznie nieograniczony dostęp do trenowania, każdego możliwego sportu. Liczą się tylko dobre chęci i zapał.

Gwarantuję Wam, że jeśli traficie na taką aktywność, na którą będziecie chodzić z przyjemnością – dobra kondycja, prawidłowa sylwetka, a przede wszystkim dobre samopoczucie i zdrowie - będą miłym efektem ubocznym :)

ODNOWA BIOLOGICZNA NIE TYLKO DLA ZAWODOWCÓW

Masaż sportowy, to jeden z elementów, który powinien pojawić się na regeneracyjnej liście, każdej systematycznie trenującej osoby. Masaż ten, może być traktowany jako forma profilaktyki zdrowotnej, jak również być stałym elementem zaplanowanej przez nas po treningowej odnowy biologicznej. Dzięki zabiegom, utrzymujemy aparat ruchu w dobrej kondycji, minimalizujemy ryzyko przeciążeń i nieprzyjemnych kontuzji, usprawniamy procesy fizjologiczne układu mięśniowego przyspieszając regenerację.

Nie zapominajmy także o tym, że zabiegi masażu, to nie tylko dobre samopoczucie fizyczne, ale także psychiczne! Ruch to zdrowie! Pamiętajmy jednak, że tak jak we każdej dziedzinie życia, tak i tu – ważny jest zdrowy rozsądek. Wybieramy aktywności, które sprawiają nam frajdę, na miarę własnych możliwości i pamiętajmy o regeneracji :)