Psychoneuroimmunologia

Od samego początku swojej pracy zawodowej wiedziałam, że absolutnie nie chce pracować mechaniczne pacjent po pacjencie, klient po kliencie. Że nie chce pracować mechanicznie tylko z ciałem. Wiedziałam, że chce każdego łączyć na nowo w spójną, zbalansowaną całość. W taki sposób, żeby każdy masaż dawał poczucie ulgi nie tylko w ciele, ale także w głowie i na duszy. Do każdego podejść indywidualnie i uświadamiać, że zdrowe ciało, to nie tylko dbanie o aparat ruchu, ale także (a może nawet przede wszystkim) o głowę.

Jagoda Jabłecka-Bryndal

2/28/20242 min read

PSYCHOSOMATYKA

Głównym założeniem psychosomatyki jest to, że wszystkie kwestie psychiczne (w tym reagowanie na stres, radzenie sobie z emocjami, traumy, stany lękowe, depresja) wpływają na stan zdrowia całego organizmu.

Od wzmożonego napięcia, przez objawy somatyczne (bóle głowy, brzucha, stawów etc.), aż po poważne choroby, także cywilizacyjne.

PSYCHONEUROIMMUNOLOGIA

Psychoneuroimmunologia rozwija temat i idzie parę kroków do przodu, coraz bardziej łącząc medycynę z psychologią. Świadczy o tym coraz większa ilość badań, dowodzących wpływ psychiki na rozwój często występujących w obecnych czasach chorób (tu polecam książkę, o której bardzo często wspominam podczas wizyt: "Kiedy ciało mówi nie - koszty ukrytego stresu" autorstwa kanadyjskiego lekarza Gabora Mate).

CO O TYCH ZALEŻNOŚCIACH WIEMY?

  • na pewno to, że nieobojętny jest stres, zwłaszcza ten przewlekły i to jak z nim sobie radzimy,

  • to, że im dłużej jesteśmy narażeni na stres, tym nasz organizm staje się słabszy (a to wyjaśnia m. in. większą podatność na złapanie infekcji wirusowych),

  • to, że wszechobecne stresory takie jak, hałas, światło niebieskie, czas i pośpiech, ciągła presja zewnętrzna i wewnętrzna, sprzyjają rozwojowi tzw. chorób cywilizacyjnych (m. in. chorób sercowo-naczyniowych, układu pokarmowego, cukrzycy, otyłości, chorób układu oddechowego, nerwowego, zaburzeń hormonalnych, a nawert nowotworów).

To co odczuwamy, jak radzimy sobie z emocjami, ale też stresem i stresorami, widocznie wpływa na kondycję układu odpornościowego (immunologicznego), nerwowego, czy hormonalnego. Z kolei od kondycji tych układów zależy praca i stan całego naszego organizmu!

Ale! Żeby nie było. że słowo psychoneuroimmunologia, będzie kojarzyć się z chorobami i stresem - jest to rzecz, na którą mamy ogromny wpływ jako jednostka.

Praca nad sobą, higiena życia, regeneracja, relaksacja, czerpanie radości z życia i pozytywne nastawienie - być może dużo, a jednak tak niewiele :)

"Stres, to reakcja organizmu na wymagania, niezależnie od tego, czy zostały one spowodowane lub skutkują przyjemnymi, czy też nieprzyjemnymi wydarzeniami" - dr Hans Selye (1976)

JAKIE RODZAJE STRESU ROZRÓŻNIAMY?

  • Dystres, to stres pojawiający się w momencie zadziałania stresora - jest naszą reakcją na problem, zagrożenie, utrudnia działanie lub uniemożliwia jego wykonanie.

  • Eustres, to taki stres, który mobilizuje, napędza do działania, sprzyja koncentracji, czy rywalizacji.

  • Neustres, to stres najbardziej neutralny, jednak to co dla nas nie jest stresujące, dla innej osoby może być bardzo (wtedy może być dystresowy lub eustresowy).