Pij wodę, będziesz zdrowy!

Dlaczego prawidłowe nawodnienie jest kluczowe dla naszego organizmu? Każdy z nas doskonale wie, że trzeba pic wodę, nawadniać się, bo woda to życie, słyszymy to zewsząd. Dlaczego jest to natomiast kluczowe dla naszego zdrowia, samopoczucia, a także aparatu ruchu?

Jagoda Jabłecka-Bryndal

8/11/20223 min read

SKŁADAMY SIĘ Z WODY

Wiedzę, że woda stanowi 60-70% masy ciała dorosłej osoby wynosimy już z podstawówki. Rzadziej wspomina się jednak o tym, ze utrzymanie takiego poziomu płynów, jest niezwykle ważne w kontekście zdrowia całego organizmu. Już nawet kilku procentowy spadek wody, znacznie może wpłynąć na funkcjonowanie całego ustroju. Oprócz dobrze znanych i często słyszanych argumentów, dlaczego wodę pić trzeba, chciałabym zwrócić Wasza uwagę na to, jaki wpływ poziom nawodnienia wywiera na prace całego naszego aparatu ruchu.

WPŁYW PRAWIDŁOWEGO NAWODNIENIA NA KONDYCJĘ APARATU RUCHU

  • Zacznijmy od tego co wpada do głowy jako pierwsza myśl, czyli od uelastycznienia tkanek i usprawnienia pracy mięśni, a także… powięzi.

    I przy powięzi się na chwilkę zatrzymajmy. Należy przede wszystkim przypomnieć, że jest to tkanka w dużej mierze składająca się z wody (włókna kolagenowe i elastyna) - prawidłowo nawodniona staje się elastyczna, a co za tym idzie „wyluzowana” i bardziej sprawna. Dzięki temu dużo lepiej się nam funkcjonuje - biorąc pod uwagę sprawną i bezproblemową ruchomość, zmniejszoną podatność na urazy, czy urazy i zmniejszone lub zniwelowane dolegliwości bólowe spowodowane nadmiernym napięciem. W tym miejscu pozwolę sobie odesłać Was do jednego z poprzednich artykułów, dotyczącego stricte powięzi. Znajdziecie tam kilka ciekawych faktów i pomocnych wskazówek, jak dbać o jedną z najważniejszych tkanek naszego organizmu.

  • Kolejna rzecz to układ krążenia, którego absolutnie nie możemy odseparować od aparatu ruchu. Między innymi dlatego, że woda to też główny składnik krwi, który przyczynia się do transportu niezbędnych substancji odżywczych i tlenu do wszystkich narządów i tkanek - w tym mięśni i stawów.

  • Mówiąc o układzie krążenia, w żadnym razie nie możemy ominąć układu limfatycznego, dla którego pracy nawodnienie jest kluczowe! Układ chłonny odpowiedzialny jest między innymi za detoksykację organizmu. Jego nieprawidłowa praca sprzyja gromadzeniu się toksyn w naszym organizmie. Ta dysfunkcja z kolei sprzyja powstawaniu niekomfortowych obrzęków. Rachunek w tym przypadku jest prosty, im bardziej dokuczliwy obrzęk, tym bardziej powinniśmy skupić się na prawidłowym nawodnieniu. Dzięki temu toksyny wraz z moczem zostaną wydalone z naszego ustroju. W tym miejscu pozostawiam jednak gwiazdkę. Należy pamiętać, ze obrzęk limfatyczny może być spowodowany przez wiele innych czynników, a odwodnienie może być tylko jednym z nich.

  • Na sam koniec wisienka na torcie, czyli jak naocznie możemy ocenić efekt prawidłowego nawodnienia, a mowa tutaj o gładkiej, elastyczniej i młodo wyglądającej skórze. I jest to bardzo ważny punkt. Nawilżające kremy, sera, czy balsamy to nie wszystko. Kluczowe jest nawilżenie od środka, które nie tylko wpłynie na na uelastycznienie i jędrność skory, ale także może zniwelować obrzęki w obrębie twarzy, cienie pod oczami, a nawet idąc dalej cellulit.

Na koniec wspomnę jeszcze o oczywistym - prawidłowe nawodnienie, to dobrze działająca gospodarka elektrolitowa, mająca wpływ na ogrom procesów zachodzących w naszym organizmie. Pamiętajmy o tym, że odwodnienie może być tragiczne w skutkach, zwłaszcza w upalne dni, przy pracy fizycznej, czy w podeszłym wieku. W gorące dni, polecam również sięgnąć po elektrolity, których pozbywamy się wraz z potem. Mowa tutaj między innymi o potasie, czy magnezie. Fantastycznie sprawdzą się również sezonowe warzywa i owoce.

NORMY OPTYMALNGO NAWODNIENIA

A już tak na prawdę na koniec pozwolę sobie przytoczyć pare liczb, na które warto w przypadku nawodnienia zwrócić uwagę. Przyjmuje się, ze osoba dorosła potrzebuje około 30-35 ml wody na kilogram masy ciała. I jest to chyba najłatwiejszy sposób na wyliczenie ile płynów powinniśmy dostarczyć w ciągu dnia do organizmu.

Dla przykładu spójrzcie również, na normy rekomendowane przez Instytut Żywności i Żywienia, które zmieniają się podczas naszego życia i warto o tym pamiętać:

- niemowlęta 0-6 miesięcy - 700-1000 ml | niemowlęta 6-12 miesięcy - 800-1000 ml,

- dzieci 1-3 lat - 1250 ml | dzieci 4-6 lat - 1600 ml | dzieci 7-9 lat - 1750 ml,

- chłopcy 10-12 lat- 2100 ml | chłopcy 13-15 lat - 2350 ml | chłopcy 16-18 lat - 2500 ml,

- dziewczęta 10-12 lat - 1900 ml | dziewczęta 13-15 lat - 1950 ml | dziewczęta 16-18 lat - 2000 ml,

- mężczyźni - 2500 ml

- kobiety - 2000 ml | kobiety w ciąży - 2300 ml | kobiety karmiące - 2700 ml

Podsumowanie jest proste, woda to życie i bez niej funkcjonowanie nie byłoby możliwe. Natomiast, to w jakim stopniu nasz organizm będzie nawodniony, a tym samym zdrowy i sprawnie działający - zależy wyłącznie od nas samych. Nie bagatelizujmy tego tematu i podchodźmy do niego odpowiedzialnie :) Pijmy wodę, na zdrowie!