Masaż, jako element profilaktyki zdrowotnej

To, jak bardzo zmieniła się nasza świadomość na temat znaczenia masażu i wszelakich terapii manualnych na przestrzeni ostatnich lat, jest bardzo widoczne. Coraz częściej spotykamy się z opinią, że masaż jest ważnym elementem jeśli chcemy prowadzić zdrowy tryb życia. Osobiście, znając swoje potrzeby i potrzeby osób, które spotykam na swojej drodze, wychodzę z założenia, że każdy z nas masażu potrzebuje. Jest tylko jedno 'ale', dzielimy się na osoby, które doskonale o tym wiedzą i na takie, które nie miały okazji się jeszcze o tym przekonać. Dlaczego masaż powinien być traktowany jako element profilaktyki zdrowotnej? Odpowiedź jest prosta - dlatego, że potrafi wywrzeć ogromny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie.

Jagoda Jabłecka-Bryndal

4/28/2022

OGÓLNY WPŁYW MASAŻU NA NASZE ZDROWIE I SAMOPOCZUCIE

Masaż jest zabiegiem, który wywiera wpływ nie tylko na aparat ruchu, ale na cały organizm! Niezależnie czy zdecydujemy się na masaż klasyczny, terapeutyczny, czy relaksacyjny. Każdy z tych masaży oddziałuje na wszystkie układy w naszym ciele. Przyjrzyjmy się temu uważniej.

  • Układ krwionośny i limfatyczny - są to dwa układy odpowiedzialne za transport oraz utrzymanie ogólnej homeostazy organizmu. Dzięki nim, do każdego obszaru ciała doprowadzane są niezbędne substancje odżywcze, czy tlen, a jednocześnie odprowadzane zbędne produkty przemiany materii i toksyny. Podczas masażu dochodzi do pobudzenia krążenia oraz rozszerzenia naczyń, co sprzyja lepszemu dotlenieniu oraz odżywieniu, a także sprawniejszej detoksykacji. Przy okazji pobudzenia krążenia, pozbywamy się także obrzęków i niepożądanych zastojów limfatycznych. Wraz z usprawnieniem pracy układu krwionośnego przyspiesza także przemiana materii.

  • Układ pokarmowy (i wydalniczy) - to dzięki niemu organizm zostaje odżywiony (poprzez trawienie, wchłanianie i przyswajanie). Prawidłowo działający układ pokarmowy, to zdrowie! Podczas masażu wpływamy na jego pracę usprawniając proces trawienia (pobudzenie perystaltyki jelit), przyspieszenie przemiany materii i pobudzenie wydzielania hormonów żołądkowo-jelitowych.

  • Układ oddechowy - jego praca powiązana jest z wydolnością układu krążenia, a także plastycznością układu mięśniowego. Nadmierne napięcie mięśniowe, może prowadzić do trudności z oddychaniem (zwłaszcza wzięciem głębszego oddechu). Masaż wpływa na poprawę wentylacji płuc i wydolności oddechowej. Dzięki pracy i rozluźnieniu tzw. mięśni oddechowych, znajdujących się w okolicy piersiowej, zwiększamy objętość klatki piersiowej i tym samym komfort oddychania.

  • Układ hormonalny - czyli coś, co jest trudne do zobrazowania, a bardzo intensywnie wpływające na nasze zdrowie i samopoczucie. Hormony, to związki organiczne, których zadaniem jest regulowanie i koordynowanie pracy całego organizmu. Wpływają one nie tylko na nasze narządy i ich pracę, ale także na psychikę, dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłowo działający układ hormonalny. W trakcie masażu następuje redukcja tak zwanego hormonu stresu, czyli kortyzolu, a jego miejsce zajmują uwalniane hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina, dzięki którym następuje ogólne rozluźnienie całego ciała.

  • Układ nerwowy, odpowiedzialny za odbieranie, przetwarzanie i przekazywanie informacji, jest niezwykle ważnym układem naszego organizmu. To on koordynuje wszelkie procesy i reakcje zachodzące w naszym ciele. Masaż, w zależności jaki dobierzemy rodzaj i bodziec, może działać na niego pobudzająco lub tonizująco. Podczas masażu, przede wszystkim stymulujemy przewodnictwo nerwowe, pobudzamy ośrodkowy układ nerwowy normalizując tym samym działanie poszczególnych organów etc.

  • Aparat ruchu (układ mięśniowy, układ kostny, aparat więzadłowy, powięź) - w tym momencie można wymienić szereg pozytywów! Masażem przede wszystkim niwelujemy nadmierne napięcie mięśniowe, a co za tym idzie - poprawiamy mobilność, zwiększamy plastyczność, elastyczność i wytrzymałość ścięgien, więzadeł, powięzi; uwalniamy od dolegliwości bólowych, przyspieszamy ogólną regenerację, czy zmniejszamy ryzyko niepożądanych kontuzji i przeciążeń.

  • Skóra, czyli największy organ naszego organizmu! Za sprawą masażu, usuwamy przede wszystkim zrogowaciały naskórek, umożliwiając lepsze dotlenienie, efektywniejszą pracę gruczołów łojowych i potowych, uelastyczniamy i ujędrniamy skórę.

POZNAJMY TROCHĘ HISTORII

Historia masażu sięga tysiącleci. Zacznijmy podróż do przeszłości od starożytnych Chin i Indii, gdzie zapoczątkowano pierwsze techniki masażu klasycznego w kontekście religijnym, jak i leczniczym. Pierwsze wskazówki, jak powinien wyglądać masaż i jakie zawierać techniki datowane są już na 1800 rok p. n. e. i zawdzięczamy je właśnie Hindusom! Przemierzając Azję w stronę zachodu trafiamy do Europy i dobrze nam znanej historii starożytnej Grecji i Rzymu, gdzie zabiegi masażu doceniane były nie tylko pod kątem sportowym i olimpijskim, ale także leczniczym i kosmetycznym.

Ze starożytności przechodzimy do średniowiecza, które dobrze znane jest z zahamowania postępu w każdej dziedzinie nauki. Również i w tym przypadku zastopowało rozwój masażu, jako metody leczniczej. Do powrotu i dalszego rozwoju tej dziedziny wracamy dopiero w XVI wieku i bez dwóch zdań zawdzięczamy to francuskiemu lekarzowi Ambrożemu Pare. To właśnie dzięki niemu, masaż uznano jako oficjalną metodę leczenia. Uznawany jest on także, za twórcę i prekursora masażu metodą uciskową.

Jednak to XIX wiek przynosi prawdziwy przełom w rozwoju masażu. Zawdzięczamy go szwedzkim lekarzom, a największe ukłony w tym miejscu należą się przede wszystkim Henrikowi Lingowi. Nie bez przyczyny nazwa masażu klasycznego, stosowana jest wymiennie z masażem szwedzkim.

Od tej pory możemy mówić tylko o postępie i dalszym rozwoju masażu w kontekście nauki, medycyny, odnowy biologicznej, czy kosmetologii. Przez lata powstała szeroka gama masaży stricte leczniczych, jak i relaksacyjnych i kosmetycznych (pierwowzorem do każdego, nowopowstałego masażu jest masaż klasyczny). Co ważne - mimo to, że o ciele ludzkim wiemy naprawdę wiele, to ta dziedzina nie stoi w miejscu - cały czas odkrywamy coś nowego, a masaż w dzisiejszych czasach nabiera nowego znaczenia :)

MASAŻ, TERAPIĄ DLA MYŚLI

Wyżej wymieniony wpływ masażu na poszczególne układy naszego organizmu, to także wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Każdy z nas dobrze zna na pewno powiedzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch", lecz czy dajemy sobie sprawę z tego, jakie ono jest prawdziwe i ponadczasowe?

Warto w tym momencie przyjrzeć się uważnie wpływowi masażu przede wszystkim na układ hormonalny, czy nerwowy. Są to dwa podstawowe układy biorące udział w zachowaniu naszego organizmu w czasie reakcji na bodźce zewnętrzne. To, w jaki sposób reagujemy na przydarzające się nam sytuacje, jakie emocje biorą górę i to, czy potrafimy je nazwać, wpływa na ogólny stan naszego samopoczucia, także fizycznego. Pęd życia, chroniczny stres (którego często nie zauważamy, bo się do niego przyzwyczajamy), nadmiar bodźców, które atakują nas z każdej strony - powodują obciążenie dla całego ustroju. Sprzyja to osłabieniu pracy układu immunologicznego (częstsze infekcje), problemom pokarmowym (między innymi jelito drażliwe), spadkiem jakości pracy mózgu, nerwobólom, a przede wszystkim napięciom mięśniowym, które mogą być przyczyną i początkiem poszczególnych schorzeń i chorób.

Jak w tym przypadku działa masaż? Niwelując napięcie mięśniowe, wpływa także na zniwelowanie napięcia psychicznego, łagodzi objawy nerwic, czy depresji, wpływa na poprawę jakości snu, niwelując bezsenność - dzięki czemu sen jest efektywny, a organizm w pełni zregenerowany. Jak już wcześniej wspomniałam przy okazji działania masażu na układ hormonalny - następuje wzmożona produkcja hormonów szczęścia zwiększających odporność na stres oraz hormonów sprzyjających ogólnemu odprężeniu i zrelaksowaniu.

W pracy z drugim człowiekiem jestem ogromną zwolenniczką rozmowy i szczegółowego wywiadu. Czasem dosłownie kilka słów i faktów z Waszego życia, pozwala mi na całkowite dostosowanie się do Waszych potrzeb. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie mają sytuacje z życia, które na pozór wydają się nieistotne. To, w jaki sposób zakorzenione są w nas pewne sytuacje (nawet przeszłe) i jakie temu towarzyszą bądź towarzyszyły emocje, potrafi mieć ogromny wpływ na ogólną kondycję naszego organizmu.

Dlaczego w takim razie masaż powinien być składową profilaktyki zdrowotnej? Dlatego, że wbrew pozorom, potrafi mieć ogromny wpływ na nasze, szeroko pojęte zdrowie i uchronić nas od schorzeń i chorób nie tylko natury psychosomatycznej, ale także chorób cywilizacyjnych.

Z resztą, co tu dużo mówić - zrelaksowany człowiek, to szczęśliwy i zdrowy człowiek! :)